فواید روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان روغنی است که از دانه‌های روغنی گل آفتابگردان استخراج می‌کنند. از این روغن برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود.

این روغن، یکی از روغن‌های رایجی است که برای سرخ کردن و پخت‌وپز مواد غذایی، کاربرد گسترده‌ای دارد.

فواید روغن آفتابگردان:

فواید قلبی و عروقی:
روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E است و مقدار کمی چربی اشباع دارد. همچنین حاوی ترکیباتی نظیر کولین و اسید فنولیک است که برای قلب مفید هستند. روغن آفتابگردان سر شار از اسید چرب های تک غیراشباعی و چند غیر اشباعی، همراه با ویتامین هاست که این روغن را یکی از بهترین روغن ها برای مصرف میکند. این روغن حاوی ۸۰% یا بیشتر اسید های چرب تک غیر اشباعی است بنابراین روغن آفتابگردان باعث پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و حملات قلبی می شود.

جلوگیری از ابتلا به آرتروز
پیشگیری از آسم و سرطان روده بزرگ:
روغن آفتابگردان بیشتر از هر روغن دیگری حاوی ویتامین E می باشد. بنابراین حضور این روغن در رژیم غدایی باعث جلوگیری از ابتلا به آسم و سرطان روده می شود.

پیشگیری از سرطان های دیگر:
کاروتنوئید های موجود در روغن آفتابگردان باعث مقاومت در ابتلا به سرطان رحم، شش و پوست می شود. بعلاوه به خاطر مقادیر زیاد ویتامین A به پیشگیری از آب مروارید کمک می کند.

کاهنده کلسترول:
شکستن کامل چربی های اشباع موجود در روغن های دیگر طی سوخت و ساز بدن مشکل است. بنابراین این چربی ها به وسیله خون به قسمت های دیگر بدن منتقل می شوند و رسوب میکنند بنابراین باعث افزایش کلسترول بد (LDL) میشوند. این اتفاق باعث مشکلاتی مانند آمبولی،تصلب شرائین، درد مفاصل و دیگر ناهنجاری ها میشود.

روغن آفتابگردان سرشار اسید های چرب تک غیر اشباعی و چند غیراشباعی است که ضمن تامین انرژی، نسبت LDL به HDL را در سطح ایده آل نگه می دارد. همچنین روغن آفتابگردان حاوی لسیتین است که به کاهش میزان کلسترول کمک میکند.

مبارزه با رادیکال های آزاد:
روغن آفتابگردان به خاطر غنی بودن از ویتامن E و توکوفرول ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و رادیکال های آزاد عامل سرطان را خنثی می کند. رادیکال های آزاد به سلول های بدن و سیستم ایمنی آسیب وارد می کنند.

کمک به ترمیم بدن و ساخت هورمون ها و آنزیم ها با پروتئین هایی که دارد.
سلامت سیستم عصبی:
ویتامین B موجو در آن سلامت سیستم عصبی را تامین می کند.

کاهش مشکلات قلبی به خاطر وجود مقداری سلنیوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *